Як доглядати за прикрасами і правильно зберігати їх

Небагато жінок і навіть чоловіків зовсім не мають прикрас, тому в кожному домі є скринька, де зберігаються сімейні цінності. У когось це золоті і срібні вироби, у когось біжутерія, але таки щось є у кожного. Мода на аксесуари мінлива, у кінці минулого століття великою пошаною користувалось золото, жіноцтво змагалось у кількості коштовностей з жовтого металу. У нестійкій економічній ситуації це також був спосіб довгострокової інвестиції. З часом тенденції з заходу дійшли і до нас, тому зараз жовтого золота носять мало, хіба люди старшого віку.

догляд за прикрасами


А от срібло ніколи не втрачало своїх шанувальників, зокрема, і через те, що визнається потужним оберегом і не тільки в нашій традиційній культурі. Срібні прикраси різноманітні, недорогі, тому їх прийнято носити у великий кількості, це можуть бути доволі масивні виразні речі, що не є несмаком.
Мода на біжутерію більш мінлива, тому що з року в рік міняються тренди. Ще зовсім недавно були в моді масивні яскраві вироби, а зараз знову настав час мінімалізму. Інтерес до біжутерії хвилеподібний, то вона на піку популярності, то сприймається як несмак.

Цікаво! В інших європейських країнах і в США золоті прикраси вдень носити не прийнято, ними доповнюють вечірні наряди. А в денний час носять саме біжу, крім того, там віддають перевагу білому золоту, а не жовтому.

Українці здавна мають великий потяг до прикрас, тому наше жіноцтво любить себе прикрашати, чоловіки теж мають певні вподобання, зокрема, до срібних виробів. Тому в нас багато різноманітних коштовних і не дуже аксесуарів, але мало хто знає, що як і одяг, такі речі потребують певного регулярного догляду.

Правильний догляд на прикрасами – запорука їх довговічності.

Те, як доглядати за аксесуарами, залежить від того, з чого вони зроблені. Почнемо з дорогоцінних металів.

Золото

Золоті прикраси найбільше «страждають» від неуваги своїх господарів, бо цей метал дуже стійкий до зовнішніх впливів. Але рекомендується час від часу мити вироби, що дозволить позбавлялися мікробруду, який перешкоджає сяянню цього красивого металу. При потребі золоті прикраси поліруються, це можна зробити м’якою ганчіркою чи спеціальною серветкою. Якщо з’явилися помітні пошкодження, то краще віддати прикраси в руки професіоналів, де їх відполірують пастами і за допомогою інструментів.

Срібло

Цей метал менш стійкий до пошкоджень, може покриватись сіткою подряпин і чорніти. Почорніння пов’язане з хімічним процесом, коли мідь, яка є у складі срібних прикрас, вступає у реакцію з киснем і сірковмісними сполуками, тобто окислюється. Сульфати є у поту людини, тому виріб може почорніти. Срібло також тьмяніє, коли речі з нього довго не носяться, з тієї ж причини, бо на них є залишки поту, які з часом окислюють метал, а природне полірування від носіння відсутнє.
Як чистити срібло? Буває, достатньо виріб ретельно відполірувати, щоб він повернув свій первісний вигляд, але часто механічно зняти почорніння не вдається. Тоді можна використати дуже простий спосіб – занурити прикрасу у водний розчин нашатирного спирту (1 чайна ложка на склянку води). Не забувайте дотримуватись заходів безпеки, випари нашатирного спирту дуже їдкі. Краще провести процедуру у щільно закритій ємності.

Цікаво! З чорнінням срібла пов’язано багато забобонів і вірувань, зокрема, дуже небезпечне переконання, що таким чином срібло реагує на отруту в грибах. Це не відповідає дійсності, тому така «перевірка» може призвести до фатальних наслідків.

Ювелірні вироби зі вставками з дорогоцінного каміння

Застосовувати будь-які хімічні сполуки не рекомендується, бо можна пошкодити камінці. Золоті прикраси краще просто вимити з милом, використавши зубну щітку для важкодоступних місць. Срібні прикраси теж так очищуються, ще можна скористатись зубною пастою, вона має невеликий ступінь абразивності. Якщо нічого не вийшло, то вихід – віддати вироби в професійну чистку до ювеліра.

Біжутерія

Знову ж, все залежить від того, з чого зроблені вироби. Якщо це пластикові бусини, то їх просто миють у мильній воді. Те саме можна робити і з бісером, напівкоштовним камінням. Зауважте, що ювелірні сплави, з яких роблять фурнітуру для біжутерії, окислюються і бояться сильного механічного впливу. Тому не варто використовувати абразивні речовини і сильні хімічні сполуки. Найкращий спосіб очистити такі вироби – це занурити їх у теплу мильну воду, промити вручну і висушити серветками. Певний час краще не одягати кольє чи браслети, нанизані на нитки, бо вони залишаються вологими всередині бусин і можуть розтягнутись.

догляд за прикрасами

Правильне зберігання прикрас теж запорука їх довговічності

Мова й де не про те, що дорогоцінності треба тримати у сейфі, а про те, як їх зберігати, щоб мінімізувати зовнішні впливи. Для ювелірних прикрас краще використовувати спеціальні скарбнички, де кожен виріб матиме своє місце. Це треба для того, щоб речі не терлися одна об одну, що призводить до появи пошкоджень.
Те саме можна порадити і для біжутерії, кольє з бісеру чи полімерних матеріалів треба тримати окремо одне від одного, наприклад, у торбинках. Можна зробити подібну підставку, як на фото нижче, тоді намисто не буде тертися і отримувати подряпини. Не варто класти кольє насипом у шкатулку, це може призвести до сплутування і пошкодження.

підставка під намисто


Пам’ятаймо, що прикраси виготовлені з бісеру, бояться прямого сонячного проміння, також від нього можуть постраждати і дорогоцінні камені, тому треба класти вироби подалі від вікон.
Ще одна порада – якщо виріб надовго відкладається, то його треба ретельно почистити чи помити, щоб залишки поту і шкірних виділень не залишались, бо хімічна реакція буде тривати навіть тоді, коли його не носять.

Марина Франчук

На відео експеримент по очищенню срібла розчином нашатирного спирту. Прошу підписуватись на мій канал!

Схожі статті
Як обрати стильні аксесуари на кожен день
Почему не все могут носить бижутерию

Наверх