Традиційні українські чоловічі прикраси: минуле і сьогодення

Багатьом може здатися, що тема чоловічих прикрас дещо нетипова, бо справжні мужчини брязкотелець не носять, це жіночі справи. Однак чоловічі прикраси з’явились тоді, коли і жіночі, у давні часи, виконуючи суто утилітарну роль – це були обереги від злих сил. Ще одна функція таких оздоб полягала в визначенні соціального статусу власника, що зберіглося і досі. Колись це були срібні і золоті каблучки і ланцюги, коштовне каміння, яким навіть обшивали одяг, а сьогодні такою статусною річчю може бути, наприклад, швейцарський годинник. Тому тема чоловічих прикрас також цілком актуальна.

Коштовності як показники соціального становища

Безумовно, ставлення чоловіків і жінок до прикрас докорінно відрізняється і досі. Більшість жінок носить каблучки, кольє, браслети, сережки як доповнення до одягу, тобто це елементи декоративні. У чоловіків такі аксесуари найчастіше не прикрашають, а індивідуалізують власника, а також підкреслюють його соціальну значимість, якщо мова про коштовності. Так було і в старі часи, тому багаті і впливові чоловіки, володарі, високопоставлені чиновники, воєначальники завжди хизувались дорогоцінностями. Це стосується і українських чоловіків, тому прикраси носили всі, хто мав хоч якийсь, вищий за інших, статус у суспільстві.
Що саме вказувало на багатство і владу? Найперше, це золоті і срібні прикраси, каблучки, ланцюги, підвіски, нашивки. Золотими і срібними нитками вишивалися сорочки, що теж вказувало на заможність господаря.

Цікаво! Довгий час в нас з ідеологічних причин популяризувався селянський народний одяг, який був практично позбавлений коштовних елементів. Натомість про однострої української еліти, знаті, старшини і козаків досі відомо мало. А це був одяг, виготовлений з дорогих тканин, прикрашений золотом і коштовним камінням, зшитий у національному стилі, який вирізнявся поміж інших європейських народів. Все тому, що він увібрав у себе елементи західного і східного стилю, зокрема, мав турецькі елементи, а загалом був надзвичайно оригінальним.

Окремо варто написати про козацький одяг і прикраси, попри те, що запорізькі козаки мало надавали значення матеріальному, але їхні однострої вирізнялися особливою пишністю поза військовими діями. Ось спогади запорожця Микити Коржа, записані М. Стороженком: «Як же виїжджали на великі празники, по-вашому кажучи, в парад або в гості, то вже тоді кожний одягався по достатку в дорогі жупани, червоні, амарантові, блакитні, пообшивані позументами з золотими шнурами і китицями, бо наші січовики, ніде правди діти, любили-таки повеличаться і кирпу піднять вгору».
Щодо прикрас, то частіше козацтво прикрашало свого коня і зброю, ніж себе, тому збруя і шабля могла коштувати цілий статок, обсипані дорогоцінним камінням і інкрустовані золотом. А коштовності таки були, хоч мали утилітарне значення.

Козацький перстень з колекції музею Ханенків

Традиційні українські чоловічі прикраси

Сережка і перстень: традиційні козацькі прикраси

Козаки носили сережки в одному чи обох вухах, але це були не зовсім прикраси, хоч і вирізнялись вони досконалим мистецьким виглядом. Найчастіше це були срібні вироби у вигляді півмісяця з дужкою. В правому вусі така сережка вказувала на те, що козак останній чоловік у роду, а у лівому – єдиний син у матері. В обидвох вухах кульчики означали і те, і інше. Таких воїнів зазвичай захищали від смерті в бою, не посилали на ризиковані завдання. Ще одне призначення срібних сережок – очищення води, якщо її джерело непевне.

І. Репін "Запорожці пишуть листа турецькому султану" (1880-1891), фрагмент.

Традиційні українські чоловічі прикраси

Перстні носили здебільшого гетьмани і старшина, бо ці прикраси одночасно були і особистими печатками, сиґнетами, тобто ідентифікували їх власника, його приналежність до роду чи як представника влади. Так, у романі П. Куліша «Чорна рада» згадується золота каблучка, з якою Кирило Тур пройшов у в’язницю, щоб убити, а насправді, врятувати гетьмана Сомка: «Візьми ти оцей перстень. Пропустять тебе з ним, куди схочеш.

— Гарна каблучка,— каже Кирило Тур.— Ще й сагайдак із стрілкою на печаті вирізано.» Належав перстень Барабашу, потім Хмельницькому, а далі Брюховецькому, який і наказав убити Сомка.
Таку саму функцію виконували каблучки і в інших народів, ними запечатувались сургучем листи і скріплювались договори.

Прикраси менш популярні і регіональні

Відомий етнограф Хв. Вовк вказує на доволі характерну особливість українських звичаїв щодо носіння прикрас – це практично повна відсутність браслетів, як жіночих, так і чоловічих. Носили їх тільки в західних регіонах, мідні і плетені з вовни.
Крім золотих і срібних виробів носили українські чоловіки і прикраси з бісеру, зокрема в західних землях. Традиційною гуцульською чоловічою оздобою були ґердани, ткані з бісеру, з виростанням етнічних орнаментів. Жінки носили вузькі стрічкові ґердани на шиї, а чоловіки на капелюхові. Ця оздоба мала функцію оберегу.
В давнину українські чоловіки практично не носили обручок, шлюбні перстні і каблучки були більше жіночою прикрасою.

Традиційні українські чоловічі прикраси

Сучасні чоловічі прикраси: традиційні і нові.

Зараз чоловіки носять прикраси, хоч і не всі. Зазвичай, представники сильної статі діляться на тих, хто не визнає прикрас зовсім, одягаючи з примусу навіть обручку, і тих, хто полюбляє різноманітні оздоби. Доволі стійким є стереотип, що багато прикрас носять тільки гомосексуалісти, що не відповідає дійсності, бо їм також віддають перевагу підлітки, представники певних субкультур, наприклад, рокери чи байкери. Браслети, кулони, сережки можна побачити і на гетеросексуалах, це доповнює стиль, допомагає виділитись, виразити себе через певну деталь. Як бачимо, чоловіки цінують в прикрасах можливість продемонструвати світу свій на нього погляд.

Спеціально для стаття у Твіттері було проведене опитування, яке може стати доповненням до матеріалу, бо показує, які прикраси носять сучасні українські чоловіки.

Традиційні українські чоловічі прикраси

В опитуванні взяли участь 455 респондентів, а результати такі:

Перстень, обручка 44,6%
Сережка 9,2%
Браслет 16,5%
Свій варіант у відповіді 29,7%

 

Як варіант відповіді називали ланцюжок, в тому числі, з хрестиком, годинник, армійські жетони, нічого.

Як бачимо, традиційні смаки залишились, але більше чоловіків почали носити браслети, хоч це і не питомо українська прикраса. Загалом, підсумок такий, чоловіча мода на прикраси менш мінлива, ніж жіноча, виробів менше, але вони більш усталені і традиційні.
Джерела
Хведір Вовк. Студії з української етнографії та антропології. Точка доступу http://chtyvo.org.ua/authors/Vovk_Khvedir/Studii_z_ukrainskoi_etnohrafii_ta_antropolohii_vyd1995/
Яворницький Д.І. Історія запорозьких козаків. Точка доступу http://resource.history.org.ua/item/0013950

Наверх