Традиційні і новітні обереги українців
Людина здавна у боротьбі за своє життя і краще майбутнє покладалась не тільки на власні сили, але й на допомогу надприродного. Це надприродне можна називати по-різному, що й бачимо в історичній перспективі, тотеми, духи, демони, боги, Бог, янголи… Українці не виняток, вони сформували безліч вірувань про особливу роль предметів і символів у захисті від злих сил.
Цікаво! Система української демонології, тобто вірувань у злі сили, вражає розмаїттям і багатством образів, які відповідають практично за всі сфери людського життя. Наші предки одушевляли дерева, води, небеса, вогонь, рідний дім, гори і луки, все населялось живими істотами, і умовно добрими, і ворожими. З появою християнства всі ці вірування не зникли, вони лише видозмінились, об’єднавшись з проявами нової віри.
З огляду на це, не дивно, що українці виробили потужну систему захисту від ворожих чи надто потужних надприродних сил, яка повністю не зникла і в наш постіндустріальний час. Спробуємо розглянути, що зберіглося з цих прадавніх переконань практично в незмінному вигляді, а що з’явилося нового зараз, коли панує мультикультуралізм.

Традиційні обереги українців на сучасному етапі
Звісно, описати всі вірування в силу символів, речей, рослин і тварин в одній статті неможливо. Ми назвемо ті обереги, які широко популярні і зараз, незважаючи на те, що ми живемо в добу цифрових технологій і довіряємо науці.
- Натільний хрест або ладанка. Щодо першого, то найбільшу силу має хрестик, отриманий із хрещенням. Поняття ладанка змінилося, тепер це кулон із зображенням святого. Найбільшою популярністю користуються мініатюрні натільні іконки Божої Матері.
Цікаво! У Латинській Америці є зображення, яке стало обов’язковим атрибутом більшості тамтешніх католиків, це Діва Марія Гваделупська, образ якої вважають нерукотворним. Його носять у вигляді маленької натільної ікони і вважають наймогутнішим амулетом.
- Вишита сорочка. Тисячоліттями українці виробляли власну символіку вишивки, тому кожен автентичний узор щось значить і захищає власника від злих сил. Місце розташування узорів вишивки не випадкове, бо вона наноситься на ті частини сорочки, які закривають найбільш вразливі енергетично місця людського тіла, це шия, груди (сонячне сплетіння), зап'ястя, руки. Особливу силу оберегу мали сорочки, вишиті матір’ю чи сестрою, найближчими кровними родичками.
- Вишитий рушник. Цей предмет має доволі широкі функції, є обрядовим, бо використовується у якості важливого весільного атрибуту. В давнину подати рушники сватам означало погодитись на майбутній шлюб офіційно, дівчина не могла відмовитись, якщо подала рушники. Цей елемент весільної обрядовості використано як зав’язку до драми Т. Шевченка « Назар Стодоля», Галю обманюють, вона подає рушники сватам от нелюба, тим прирікаючи себе на шлюб із ним. Рушники є також потужними оберегами дому, тому господині вишивали їх і прикрашали ними ікони.
- Лялька-мотанка. Сьогодні значення цього оберегу менше, ніж колись, бо в старі часи такі ляльки обов’язково виготовлялась новонародженій дитині матір’ю. Лялька в колисці мала вберегти маля від злих духів і поганих очей.
- Прикраси-обереги. Потужними талісманами вважаються срібні прикраси, а також вироби з дорогоцінними і напівдорогоцінними камінцями, зокрема, з гематитом. Особливу роль в захисті власниці від поганих очей відігравали коралі і срібні дукачі.

Новітні обереги, які обирають українці
Ми живемо в часи змішання культур і цивілізацій, тому не дивно, що зараз обереги українців мають інтернаціональне походження. Є також певна мода на амулети, не менш мінлива, ніж мода на одяг, прикладом чого можуть бути браслети-шамбала чи червона нитка з Єрусалиму. Шамбала були популярні кілька років, потім їх витіснила червона нитка, носять її і зараз дуже багато наших співгромадян.
- Червона нитка, червона нитка з Єрусалиму. Варто зазначити, що українці здавна пов’язували на зап'ясті червону вовняну нитку, насамперед, дітям, щоб захистити їх від зурочень. Але зараз більш популярний амулет з Єрусалиму, освячений біля гробу Рахіль. Цей оберіг також захищає от злих очей, тому його носять знаменитості, а також допомагає здійсненню бажань.
- Браслет-шамбала. Популярність цього талісману серед українців дещо зменшилась, але плетені з мотузочків і камінців браслети носить багато людей. Мало хто знає, що цей аксесуар мало пов'язаний з Тибетом, бо бренд Shamballa з’явився у кінці минулого століття, а завдяки вмілому маркетингу став модним.
- Хамса або рука Бога. Цей амулет має східне походження, дуже давнє, його активно використовують у якості оберегу юдеї і мусульмани. Оберігає він від зурочень, тому зображення руки з оком на Сході можна зустріти скрізь. До нас він потрапив через Туреччину, численні сувеніри і прикраси з хамсою з охотою купують туристи.

Звісно, ми перерахували далеко не всі талісмани і обереги, якими користуються сучасні українці. Можна доволі скептично ставитись до таких забобонів, але амулети все ж впливають на самоусвідомлення людини, роблять її більш впевненою в собі. І чи можемо ми легко спростувати надбання віків? Світ надто складний і непередбачуваний, можливо наші предки знали більше за нас, так довіряючи магічним предметам і древнім символам.
Марина Франчук
Джерела
https://www.dombusin.com/articles/brasleti-shambala-vse-chto-vi-hoteli-znat-pro-populyarnoe-ukrashenie
Схожі статті
Табу і забобони щодо прикрас
Какие обереги выбирают в наше время