Як розрізнити натуральне і штучне каміння в прикрасах

Почати варто з того, що і в ювелірній справі, і в hand made сфері використовується як натуральне каміння, так і штучне. Під штучністю в цьому випадку можна розуміти і вирощування кристалів у лабораторних умовах, і виробництво з композитних матеріалів. Мало хто знає, що такі популярні вставки у золоті прикраси, як перли, смарагди, рубіни, у більшості випадків є не природними матеріалами, а виробленими промислово. У цьому немає нічого поганого, бо часто різницю між натуральним камінням і ненатуральним важко побачити навіть фахівцеві. За своїми естетичними і виробними якостями вони мало відрізняються. Але часто факт синтетичності приховується, вартість виробу не відповідає його цінності, тому споживачу корисно знати, як розрізнити натуральне і штучне каміння в прикрасах.

Цікаво! Вік прикраси не є гарантією того, що в ній ненатуральне каміння, бо штучне дорогоцінне і напівдорогоцінне каміння з’явилося ще в кінці ХІХ століття, а перші штучні алмази виготовили ще у ХVІІІ столітті. Тому не факт, що прикраса з бабусиної скриньки містить справжні, а не синтетичні вставки.

розрізнити натуральне і штучне каміння

Міфи про натуральне каміння, які не підтверджують його природне походження

Отже, ми вже зрозуміли, що старовинна прикраса може містити вставки з штучного дорогоцінного і напівдорогоцінного каміння, так що не можна керуватися цим критерієм. Які ще стереотипи можуть призвести до помилки у виборі коштовностей з натуральним камінням?

  • Якщо купуєш у ювелірній крамниці, а вставка у золоті чи сріблі, то це ознака натуральності. Це не відповідає дійсності, бо, наприклад, більшість смарагдів вирощені синтетично. Якщо продавець стверджує інше, то варто знати, що натуральні смарагди коштують дуже дорого, тому вироби з ними надзвичайно коштовні. Це саме стосується і перлів, виловлені в морі дикі перлини неймовірно дорогоцінні, а культивовані можуть бути доступні навіть пересічному споживачеві.
    Як вберегтися від шахрайства у ювелірній сфері? По-перше, треба віддавати перевагу перевіреному виробникові і мережевому магазину. По-друге, при найменшому сумніві варто вимагати сертифікат, який підтверджує походження каменю вставки. Якщо у цьому відмовляють, то краще не купувати прикрасу, велика вірогідність того, що це підробка.
  • Ціна виробу завжди вказує на коштовність самоцвітів у ньому. Так, прикраси з натуральними діамантами, сапфірами, рубінами не можуть коштувати дешево. Однак необхідно знати, що вартість визначається не тільки цінністю матеріалів, але й брендом, авторством, складністю виробництва і суто естетичними критеріями. Часто срібний перстень з цирконієвими вставками від відомого ювеліра коштує дорожче за золоті прикраси, а знамениті вироби дому CHANEL зі штучними перлинами вартують набагато більше, ніж низка культивованих перлів. Не можна орієнтуватись на ціну, обираючи натуральне каміння, бо це ненадійний критерій.
  • Є домашні способи перевірити, чи каміння натуральне. Можливо, виявити, що діаманти зі скла, і може кожен, бо вони б’ються, але щодо іншого дорогоцінного каміння не так все просто, як здається. Нагадаємо, що синтетичні самоцвіти можуть за своїми фізичними і естетичними характеристиками не відрізнятися від натуральних, тому розрізнити їх практично неможливо. Вони такі самі міцні, тверді і прозорі, як і викопне каміння. Більше того, навіть композитні матеріали можуть бути доволі стійкі до зовнішніх впливів. Домашня перевірка справжності може спрацювати тільки в тому випадку, якщо підробка дуже дешева, виготовлена з неякісного пластику. Це помітно навіть на око, такі речі швидко зношуються, огранка стирається, можна пальцями відчути нерівності і тріщини.

Однак, не варто впадати у відчай, є кілька доволі доступних способів розрізнити натуральне і ненатуральне каміння, але, увага, вони працюють не для всіх самоцвітів.

розрізнити натуральне і штучне каміння

Прості способи впевнитись, що каміння натуральне

Звісно, ці критерії не є гарантією того, що підробку легко виявити, але деякі властивості натурального каміння в цьому допоможуть. Мова йде більше про напівкоштовні виробні камінці, наприклад, яшму, агат, гематит, аметист, лазурит і інші самоцвіти, що широко використовують майстри hand made. Також вироби з них ми зустрічаємо на ярмарках, на курортах, скрізь, де можна придбати якісь сувеніри чи недорогі подарунки.

  1. Натуральний камінь завжди холодний, коли береш в руку низку бусин чи кулон, деякий час відчувається прохолода, чим більший виріб, тим довше він не нагрівається. Однак, це правило не працює для перлин і бурштину, бо вони завжди теплі.
  2. Ще одна важлива фізична властивість натурального самоцвіту – він важкий, хоч через особливості огранки і індивідуальне сприйняття кожної людини характеристика може бути неоднозначною.
  3. Натуральне каміння витримує високі температури і перевірку вогнем, так можна відрізними підробку з пластику і фарбоване каміння, бо воно облізе від вогню.

розрізнити натуральне і штучне каміння

Звісно, ці тести покажуть, що камінь природного походження, але, на жаль, не вкажіть, як він насправді називається. Дуже часто продавці видають менш цінні самоцвіти за більш цінні, а перевірити це можна тільки лабораторно. Щоб уникнути обману, варто купувати у перевіреного продавця чи вимагати сертифікати. У сфері hand made останнє мало практикується, але майстер з хорошою репутацією не буде ризикувати нею, продаючи підробки.

Марина Франчук

Джерела
Школьна О. В. Основи гемології: навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів.
Схожі статті
Гематит: знайомий незнайомець

Наверх