Гематит: знайомий незнайомець

Серед безлічі дорогоцінного і напівдорогоцінного каміння гематит – один із найвідоміших мінералів. Навіть ті люди, які не вміють розрізняти яшму і агат, добре знають, як виглядає гематит. Причиною можна назвати розповсюдженість виробів з гематиту, їх продають як сувеніри і обереги практично скрізь, а сірий металічний відблиск цього каменю важко сплутати з чимось іншим. Правда, не всі знають, що більшість тих виробів зроблені зі штучного гематиту, який дуже схожий на натуральний, за винятком деяких суттєвих характеристик. Тому можна із впевненістю казати, що гематит справжній знайомий незнайомець, бо його знають усі, а бачили одиниці.

Цікаво! Штучний гематит або man-made hematite – це сучасний композитний матеріал, який, по суті, є керамікою з умістом заліза. Дехто стверджує, що він робиться з натурального каменю у поєднанні з мінеральною смолою, що не зовсім відповідає дійсності. Однак такий штучний матеріал має високі естетичні і виробні властивості, тому дуже цінується майстрами. Більшість прикрас і оберегів з гематиту вироблені саме з цього штучного каменю.

Як розрізнити штучний і натуральний гематит

Зрозуміло, що виникає питання, як відрізнити натуральний камінь від штучного. Варто зазначити, що на вигляд це зробити майже не можливо, більше того, штучний гематит може навіть більше сподобатись, бо вироби з нього різноманітніші за формою і розміром. Природний камінь доволі крихкий, тому хрестиків, квіточок чи інших складних форм з нього не роблять. Це може бути підказкою у спробі розрізнення, хоч і не завжди. Не вказує на природне походження і ціна витвору, бо гематит належить до недорогих матеріалів, байдуже, натуральний він чи ні.

браслет-шамбала з гематиту


Головна відмінність, яку кожен може відчути, це вага, натуральний гематит важкий, можна навіть сказати, вагомий, тобто його вага зразу відчувається, а рукотворний – більш легкий. Ще одна суттєва ознака – природний камінь залишає червоний слід на неглазурованій кераміці. Це перевірити не так просто, бо полірування може завадити отриманню такого сліду. Крім того, у місцях продажу не завжди можна знайти кераміку, не вкриту глазур’ю.
Крім натурального і штучного гематиту в продажу зустрічається ще імітація з кераміки без умісту заліза. Такі вироби зовсім легкі, ніби зроблені з пластику, і не мають характерного яскравого металевого полиску.

Кілька цікавих фактів про природний гематит

  1. Назва «гематит» з грецької означає «кривавий». Справа в тому, що необроблений чи подрібнений камінь фарбує поверхні і воду в червоний колір. А от при обробці ця риса приховується, тому основний колір гематиту сталево-чорний з дуже яскравим металевим полиском.
  2. Натуральний гематит доволі крихкий, тому його обробляють чи у вигляді кабошонів, чи у вигляді бусин. У давні часи гематит розтирали і отримували з нього червону фарбу, яка широко використовувалась в окультних діях.
  3. Магнітні властивості у гематиту природного походження слабко виражені, але він може притягуватися дуже сильним магнітом. А от керамічний гематит з умістом заліза навпаки може бути намагніченим, що відрізняє його від дешевшої імітації. Справа в тому, що винайшли штучний камінь для магнітної терапії, яка була дуже популярна у ХХ столітті. Якщо виріб примагнічується до звичайного магніту, який є в кожного на холодильнику, то його навіть не рекомендується носити людям з кардіостимуляторами.
  4. В Україні промисловий видобуток гематиту здійснюється у Криворізькому залізорудному басейні. Поклади цього каменю у нашій країні є доволі багатими і одними з найбільших у світі. Є оригінальна староукраїнська назва мінералу – желізовець, що вказує на його склад.

Гематит

Гематит – оберіг і талісман

Головні магічні властивості гематиту пов’язані з його назвою, яка походить від слова кров. Вважається, що цей камінь може вилікувати хвороби крові, очистити її, підвищувати гемоглобін, зупиняти кровотечу.
Магнітні властивості каменю використовували для тонізуючого впливу на судини, вважається, що вироби з гематиту здатні підвищувати тиск, тому гіпертонікам краще їх не носити.
Амулети з гематиту – найпопулярніші і у нас, і в багатьох інших країнах. В давнину він використовувався як оберіг для воїнів. Вважається, що ті, хто носить талісмани з гематиту, знаходяться під захистом потужних надприродних сил. Досі браслети і кольє одягають на немовлят, бо вони захищають від зурочення.

Гематит

Вірити чи ні у магічні властивості каменю – справа особиста, але гематит належить до тих природних мінералів, які зачаровують своїми властивостями кожного, хто з ним стикається. Яскравий блиск і одночасно інтригуючи чорнота цього каменю, з таємничою здатністю виділяти червоний барвник не могли не привернути увагу наших далеких предків до гематиту. При тому, що він не належить до рідкісних копалин, але інтерес до нього завжди був великий у всі часи і у всіх традиційних культурах. В Україні камінь не був надто популярний, але зараз витвори з цього цікавого матеріалу стають більш розповсюджені, що не дивує, бо камінь таки причаровує.

Марина Франчук

Джерела
https://uk.wikipedia.org/wiki/Гематит
Схожі статті
Яшма: краса в різноманітності

Наверх