Яшма: краса в різноманітності

Серед величезної кількості натурального каміння, яке використовується для виготовлення прикрас і оберегів, особливе місце займає яшма. Цей камінь не належить до коштовних, але здавна цінується за свою красу і багатоманітність видів.

Яшма, вироби з яшми

Цікаво! В англійській мові та інших германських мовах яшма називається jasper. Від цього слова походить ім’я Джаспер і його варіанти Каспер, Гаспар та інші, а значення імені – охоронець скарбів, скарбничий.

Джерела вказують, що яшма (грецьк. ἴασπις – строкатий камінь) – це осадова та осадово-метаморфічна, інколи вулканогенна, криптокристалічна гірська порода, яка складається з кварцу й халцедону. В Україні є поклади яшми в Закарпатті, Криму, Рівненській, Дніпропетровській, Житомирській областях, але, на жаль, промислового видобутку немає, тому більшість камінців в продажу імпортного походження, з Індії і навіть Австралії.
Яшма може бути різних кольорів, зокрема, червоного, сірого, зеленого, білого, жовтого, коричневого, чорного, а також мати вкраплення різних відтінків, тому її ще називають крапчастий камінь. Дуже неповторний малюнок має ландшафтна чи пейзажна яшма. Камінь такого виду схожий на крихітні картини природи, які схожі на зображення лісів, озер, дерев, кущів і квіток. Але є і інші, не менш красиві різновиди, наприклад, далматин або океанічна яшма. Звісно, таке різноманіття не могло не зацікавити ювелірів і майстрів ужиткового мистецтва, тому яшма широко використовується здавна у якості виробного каменю. З неї роблять не тільки прикраси, а й речі інтер’єру, посуд, скульптури, активно камінь застосовували у будівництві окультних споруд. Пейзажна яшма слугувала для створення картин. Не гребували цим матеріалом навіть видатні скульптори, наприклад, знаменитий Бенвенуто Челліні брав яшму для своїх виробів, які так дорого зараз цінуються. Не менш відома фірма Фаберже теж вбачала в яшмі чудовий матеріал для своїх витончених дорогоцінних предметів декору.

Яшма, вироби з яшми

Магічні якості яшми у традиційних культурах

Як і інші виробні камінці, яшма не могла не набути в очах людини магічних властивостей. Їй приписують багато чудових характеристик, зокрема захист дому від злих сил і людини від негативної енергетики. Тому здавна яшма слугувала дуже сильним оберегом, особливо для подорожніх, захищаючи їх від недоброзичливців у дорозі, додаючи сил подолати важку путь.
Вироби з яшми у якості амулетів носили і чоловіки, і жінки, вважається, що камінь сприяє налагодженню міцного шлюбу, приносить в сім’ю злагоду і взаєморозуміння.
Також камінь має лікувальні властивості, позитивно впливаючи на сердечно-судинну систему людини, допомагаючи при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, хворобах нирок, покращуючи зір. Не дивно, що яшма набула такої популярності, люди вірили, що вона здатна повністю оздоровити людину, позбавити її негативної енергетики, захистити від поганих очей.
Можна вірити чи не вірити в такі магічні властивості яшми, але цей прекрасний камінь викликає лише позитивні емоції, зачаровує своєю різноманітність, яскравими відтінками, дивом живописних палітр природи. Здається, що якийсь геніальний художник у пориві божественного натхнення створив неймовірної краси поєднання кольорів і відтінків, вдихнувши у холодний камінь буяння життя.

Яшма як невичерпне джерело натхнення

І колись, і зараз строкатий камінь, яшму, широко використовують для виготовлення і амулетів, і оберегів, і прикрас. Важливо знати, що часто і яшму видають за більш дорогоцінне каміння, і замість неї пропонують дешевші виробні камінці, наприклад, базаніт, ракушняк, геліотроп, роговик. Справа в тому, що яшма буває різних кольорів, тому важко розібратись у тому, чи це вона. Тому краще купувати вироби у перевірених майстрів або вимагати підтвердження походження мінералу. Звісно, обманюють нечасто, бо камінь не належить до надто цінних, але характеризується і красою, і неймовірною міцністю, чим вигідно відрізняється від подібних напівкоштовних мінералів.

Яшма, вироби з яшми

Цікаво! Відрізнити яшму від інших камінців важко без досвіду, а от не плутати натуральний камінь і виріб зі штучних матеріалів може навчитись кожний. Камінь холодний, а коли його взяти в руку, то нагрівається він повільно, а от полімери чи композитні речовини теплі завжди, а у ручі можуть стати навіть гарячіше. Крім того, натуральний камінь важкий, тому вироби з нього мають відчутну вагу.

Що дуже важко підмінити, то це найкрасивіший вид яшми – пейзажну, вона доволі дорога, але дозволяє створювати прекрасні роботи, навіть найменшим камінчиком можна милуватись дуже довго, знаходячи в ньому кожного разу щось нове. Та й інші різновиди крапчастого камінчика не можуть не дивувати своєю різноманітністю і яскравістю.

У нашому магазині можна придбати вироби з яшми, зокрема, браслет-шамбала "Гречаний мед"

браслет з яшми купити

Марина Франчук

Джерела
https://uk.wikipedia.org/wiki/Яшма
http://zhzh.info/blog/2016-05-10-18971
Схожі статті
Нить жемчуга: о забытом символе женственности

Наверх