Фатальні прикраси в історії та мистецтві

Коштовності і прикраси в більшості випадків викликають тільки позитивні емоції. Сучасні люди носять їх як декоративні доповнення до повсякденного чи святкового образу, колись ці речі мали більш утилітарну функцію, бо захищали від поганих очей і слугували оберегами. Але історія і мистецтво показують нам, що коштовності можуть бути фатальними, приносячи своїм власникам тільки біди і нещастя. Часто це не забобони, а реальні історії, зафіксовані документально, хоч в них багато містичного, а причини нещасть зовсім інші, люди продовжують вірити в фатальну силу прикрас.

Енергетика дорогоцінностей: вигадка чи правда

Під час становлення цивілізації людство виокремило певні метали і мінерали, надавши їм більш високого статусу, ніж іншим. Найкоштовнішими матеріалами стали золото, срібло, дорогоцінне каміння, що було пов’язано з багатьма причинами, в тому числі, і з їх суто естетичними якостями. Золоті прикраси з діамантами і смарагдами цінувались за привабливість, бо вони справді виглядають дуже красиво. Але не тільки це стало причиною того, що певні речі ставали коштовними, роль зіграло і те, що мінерали ці рідкісні, мають особливі властивості, в тому числі, на думку наших предків, і містичні.

Цікаво! Здавна українці вважали, що срібло здатне відганяти злих духів, такий статус цей метал має і в інших народів. Ще наші жінки носили багато низок коралів, це був потужний оберіг, який мав захистити від зурочення. Тому навіть найбідніші дівчата мали коралі, доповненні срібними дукачами.

Де коріння таких вірувань? Частіше за все вони формувались у дохристиянську добу, коли природні сили були для людини важливіші за все, тому вона шукала для себе підтримки в речах матеріальних. Первісні люди сприймали прикраси не як декор, а як обереги, фіксуючи певні властивості металів і каміння, надаючи їм лікувальних чи захисних властивостей.

Намисто королеви (реконструкція)

Фатальні прикраси


Тому з часом за кожним дорогоцінним чи напівдорогоцінним камінцем закріпились певні містичні риси. Для сучасної науки це нісенітниці, а люди й досі вірять, можливо, небезпідставно у те, що сапфіри допомагають від нервових розладів, а топази лікують астму. Можна сумніватись у цьому, але коштовності таки мають особливу енергетику, яка пов’язана і з їх походженням, і з тисячолітніми віруваннями в їх магічну силу, і з їх неймовірною звабливістю, яка зачаровує грою кольорів і відтінків, блиском, матеріальним втіленням вічності.

Фатальні прикраси в історії

Більшість дорогоцінностей, сучасних і з минулого, викликають тільки захват, красою, майстерністю митців, які їх створили, вартістю і унікальністю. Є багато неймовірних історій, цілком реальних, головними героями яких ставали коштовності, які відігравали певну роль у долі і окремих людей, і цілих народів. Є також свідчення про фатальні прикраси. Вони ставали для своїх власників причиною нещасть і навіть смерті, хоч не прямо, а опосередковано, тому люди не могли не помітити, що коштовності виступають у якості певного каталізатора подій. Не дивно, що цим дорогоцінностям зразу приписувались містичні властивості приносити горе.
Часто такий ореол трагізму був пов'язаний з тим, що коштовності неймовірно дорогі, вони втілюють фатальну владу грошей над людиною. Крім того, походження тих чи інших прикрас було не зовсім чисте, їх викрадали, через них гинули люди, вони накопичували погану енергетику століттями і тому володіти ними ставало небезпечним.

Діамант "Кохінур"

Фатальні прикраси


Розглянемо найбільш вражаючі історії про такі фатальні коштовності.

 1. Намисто королеви.
  Історія про коштовне діамантове кольє Марії-Антуанетти настільки відома, наскільки ж вражаюча. Склалася думка, що саме ця фатальна прикраса стала останньою краплею для терпіння народу і викликала Велику французьку революцію. Звісно, це перебільшення, і нещасна королева померла на гільйотині не через кольє, але певну роль безцінні діаманти у цьому зіграли. Справа в тому, що кольє таки придбали для королеви, використавши фальшиві векселі, причому вона нічого про це не знала, бо діяли шахраї. Стався гучний судовий процес, на якому озвучили вартість прикраси, що викликало незадоволення суспільства, а це стало причиною зростання радикальних настроїв. Далі розгорілась Велика французька революція, а Марія-Антуанетта була страчена.
  Ця трагічна історія стала джерелом для сюжетів мистецьких творів, зокрема у романах «Намисто королеви» А. Дюма-батька та «Марія-Антуанетта» С. Цвейга. За твором Дюма в Голлівуді зняли історичну драму «Історія з намистом» (2001 р).
 2. Проклятий діамант.
  Мова йде про найвідоміший діамант у світі, який сьогодні прикрашає корону Єлизавети ІІ, «Кохінур». Він був знайдений в Індії в середні віки, але існує легенда, яка приписує цей камінь міфічному герою Карні з давньоіндійського епосу «Магабгарата». Діамант первісно мав грандіозну вагу в 186,1 карати (37,22 г), він прикрашав тюрбани володарів древньої держави Малава. Пізніше переходив від власника до власника, причому більшість з них помирали не своєю смертю. Склалася думка, що ця дорогоцінність приносить нещастя чоловікам, носити її можуть тільки жінки. Правда чи ні, а трагічний шлях каменю перервався, коли його подарували англійській королеві Вікторії у 1850 році. Діамант повторно пройшов огранку, тепер його вага становить 105,6 карати. Далі камінь носили тільки жінки з династії, поки він не опинився в короні Єлизавети ІІ.
  Цікаво! Ім’я цього діаманту використана в назві знаменитого чеського бренду канцтоварів «Koh-i-Noor», який випустив перший графітовий олівець у 1802 році. От така от асоціація, безцінний алмаз – це теж, по суті, графіт.
 3. Прототип Перстня Всевладдя.
  Однією з найбільш фатальних прикрас у світі мистецтва є, безумовно, Перстень Всевладдя, вигаданий Д. Толкіном для своєї епічної саги про світ Середзем'я. Єдиний Перстень уособлює в собі всі ознаки коштовності, яка прямо впливає на своїх власників, більше того, він володіє, а не ним володіють. Мало хто знає, що прикраса такого епічного звучання має прототип. Вважається, що поштовхом до створення цього магічного образу стала цікава археологічна знахідка, перстень Сениціана, золота каблучка вагою в 12 грам, знайдена в 1785 році в Силчестері (графство Гемпшир, Англія). Перстень був римським, походив приблизно з 4 століття, а також був пов'язаний із знайденою пізніше свинцевою табличкою, на якій були написані прокляття для людини з іменем Сениціан від Сильвіана (першого власника каблучки). Ці артефакти і наштовхнули знаменитого письменника на створення роману. Зараз перстень знаходиться в Британському Національному фонді Толкіна.

Перстень Сениціана

 

Це далеко не всі історії про фатальні коштовності, особливо полюбляють їх автори детективних і містичних романів. Віримо чи ні в магічну силу золота і каміння, але визнаємо, що дорогоцінності завжди були в центрі уваги і завжди приваблюють як добрих, так і злих людей. Може вони і не ставали прямою причиною трагічних випадків, але точно є безмовними їх учасниками.

Джерела
https://uk.wikipedia.org/wiki/Намисто_королеви
https://uk.wikipedia.org/Кохінур

Наверх